وکیوم فرمینگ چیست؟

دستگاه وکیوم فرمینگ در پروسه تولید قطعات پلاستیکی نقش بسیار زیادی دارد. فرآیند وکیوم فرمینگ شکل ساده ای از ترموفورمینگ است. بدین صورت که ورق پلاستیک تا دمای شکل دهی حرارت داده میشود، سپس ورق پلاستیک نرم شده روی قالب کشیده میشود و با ایجاد وکیوم و یا خلاء از زیر قالب، ورق پلاستیک به شکل قالب در میاید. پس از سرد کردن قطعه پلاستیکی با کمک مه خنک و یا فن میتوان  آن را از قالب جدا کرد. دستگاه وکیوم فرمینگ یکی از مهمترین تجهیزات خطوط تولیدی از جمله تجهیزات خط تولید یخچال فریزر خانگی می باشد. با استفاده از این دستگاه قسمت داخلی درب یخچال، وان داخل یخچال، کشو ها و سایر قطعات قابل تولید است. بر روی دستگاههای وکیوم فرمینگ میتوان انواع قالب فلزی را نصب و تعویض کرد.

محصولات نهایی پروسه وکیوم فرمینگ

محصولات وکیوم در اطراف ما هستند و نقش مهمی در زندگی روزمره ما دارند. از انواع ظروف نگهداری غذا گرفته تا تولید جلو داشبورد و سپر اتومبیل، قسمت داخلی درب یخچال و فریزر، محفظه نگهداری مواد غذایی داخل یخچال و همینطور بسته بندی و مصارف پزشکی و دندانپزشکی.

مراحل گام به گام تولید قطعات پلاستیک به روش وکیوم 

جای گذاری: یک ورقه پلاستیکی در یک قاب باز قرار داده شده و در جای خود با کمک فریم محکم می شود.

گرما دادن: ورق پلاستیکی با استفاده از یک منبع حرارتی نرم می شود تا زمانی که به دمای شکل دهی برسد و انعطاف پذیر شود.

ایجاد خلاء: پس از حرارت دادن، ورقه پلاستیکی نرم و انعطاف پذیر شده و روی قالب پایین می آید و با ایجاد خلاء در طرف دیگر قالب به جای خود کشیده می شود. در قالب‌های ماده (یا محدب) باید سوراخ‌های کوچکی در شکاف‌ها ایجاد کنند تا خلاء بتواند به طور مؤثر ورق گرم را به شکل مناسب قالب درآورد. گاهی ممکن است ورق پلاستیک را قبل از وکیوم فرمینگ با دمیدن هوا از زیر قالب به شکل گرد و محدب درآورند و سپس روی قالب برای وکیوم قرار دهند.

خنک شدن:  زمانی که پلاستیک به خوبی روی قالب قرار گرفت، باید خنک شود. برای قطعات بزرگتر، گاهی اوقات از فن ها و یا مه خنک کننده برای تسریع این مرحله در چرخه تولید استفاده می شود.

رهاسازی: پس از خنک شدن پلاستیک، می توان آن را از قالب جدا کرده و از فریم خارج کرد.

برشکاری: قسمت تکمیل شده باید از مواد اضافی بریده شود و لبه ها ممکن است نیاز به برش، سنباده زدن یا صاف کردن داشته باشند.

شکل دهی پلاستیک به روش خلاء یک فرآیند نسبتاً سریع است و مراحل گرمایش و وکیوم معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد. با این حال، بسته به اندازه و پیچیدگی قطعات در حال ساخت، خنک‌سازی، اصلاح و ساخت قالب فلزی می‌تواند به میزان قابل توجهی طول بکشد.

مراحل شکل دهی پلاستیک به روش وکیوم فرمینگ

مراحل شکل دهی پلاستیک به روش وکیوم فرمینگ

جهت مشاوره و دریافت خدمات بازرگانی با ما تماس بگیرید