یخچال فریزر خانگی از اجزای بسیار زیادی تشکیل شده و یکی از مهمترین این قطعات بورد الکترونیکی این وسیله خانگی است. یک از وظایف برد الکترونیکی یخچال کنترل کارکرد کمپرسور و کنترل دمای داخل کابین یخچال است. در یخچال فریزر های قدیمی با کمک ترموستات و به صورت تنظیمات مکانیکی دمای داخل کابین یخچال کنترل میشد. اما در اکثر لوازم خانگی امروزی این کنترل توسط سنسور ها و مادر بورد صورت میگیرد.

برد الکترونیکی یخچال:

برد الکترونیکی یخچال اجزای اصلی مانند کمپرسور، فن و دمای یخچال را کنترل می کند. مادربرد به عنوان برد اصلی است که وظیفه ی کنترل تمام اجزای یخچال را بر عهده دارد. اگر برد الکترونیکی کار نکند یخچال نمی تواند به درستی خنک شود. برد در یخچال وظیفه پردازش تمامی اطلاعات را دارد. تمام وسایلی که برد دارند تعدادی سنسور دارند تا بتوانند گرما و سرما و یا هر دیتای دیگری را به برد اصلی اطلاع دهند. از علائم برد آسیب دیده این است که فن، چراغ ها و سایر اجزای دیگر کار نمی کنند. با پیشرفت تکنولوژی لوازم خانگی هم تغییرات بسیاری پیدا کردند، از جمله اینکه قطعات جدیدی را جایگزین قطعات قبلی کردند تا عملکرد و کارایی بهتری داشته باشند.

از پیشرفت هایی که در جایگزینی قطعات جانبی یخچال فریزر  میتوان به آن اشاره کرد برد و مدارات الکترونیکی است که به جای ترموستات و کنترل کننده های مکانیکی آمده اند. در یخچال های جدید برد الکترونیک جایگزین تایمر دیفراست شده و این جایگزینی باعث کمتر مصرف شدن انرژی میشود. ترمیستور وظیفه دارد که وضعیت دما را به برد الکترونیک اطلاع دهد و پردازشگر برد طبق وضعیت گزارش شده دستور لازم را صادر میکند. یخچال هایی که جدید تولید میشوند دارای بردهای تخصصی و پیشرفته تری هستند و وظیفه کنترل سایر قسمتها را هم به عهده دارند از جمله: فن، کمپرسور، المنت، درب ها، یخساز، سنسورها و ….. بنابراین اگر برد یخچال دچار مشکل و مساله ای شد باید تعمیر آن را به تعمیرگاه سپرد.

سه عامل مهمی که باعث خرابی بوردها میشوند:

نوسانات برقی:

نوسانات برقی در لوازم‌های برقی می‌تواند باعث خرابی آن‌ها شود. بهتر است برای محافظت از یخچال‌ مستقیماً به پریز برق زده نشود و از محافظ‌ها استفاده شود تا مشکلی برای برد یخچال‌ها پیش نیاید.

وجود اختلال در قطعات برقی:

بعضی مواقع کد خطاهایی روی صفحه نمایش یخچال نشان داده‌ می‌شود که بیشتر افراد به این موضوع بی اهمیت هستند. این بی توجهی و عدم بررسی می‌تواند باعث خرابی در قسمت‌های دیگر مانند برد یخچال بشود. در صورتی که در همان ابتدا می‌توان مشکل حل شود.

برخورد آب با برد:

علت دیگر خرابی بردها تماس آنها با آب می‌باشد. در خیلی موارد موقع شستشوی یخچال به این مساله دقت نمی‌شود. بنابراین هنگام استفاده از آب در اطراف یخچال حتماً مراقب باشید تا آب به برد یخچال نفوذ نکند.

علائم خرابی برد الکترونیکی یخچال:

  • در صورتی که یخچال فریزر خنک نکند، میتواند مشکل از بورد الکترونیکی هم باشد.
  • چنانچه یخچال فریزر برفک میزند، بورد الکترونیکی هم باید چک شود.
  • اگر یخچال فریزر روشن نمیشود، بورد الکترونیکی هم باید بررسی شود.
  • زمانی که یخچال فریزر یکسره کار میکند، میتواند مشکل از بورد الکترونیکی هم باشد.
  • یخچال فریزر اگر مشکل یخ زدایی دارد، بورد الکترونیکی هم باید عیب یابی شود.
  • اگر کمپرسور خاموش است و هر دو فن در حال اجرا هستند، مشکل مادربرد است.
  • در صورتی که مشکلی با دمای یخچال فریزر خود دارید، برد هم باید چک شود.

به دلیل پیچیده بودن قطعات الکترونیکی و همچنین اهمیت بسیار بالای کیفیت در قطعات الکترونیکی لوازم خانگی، قبل از اقدام به خرید یا واردات قطعات صنعتی با تکنولوژی بالا، با متخصصین و همکاران ما در ارتباط باشید.

جهت مشاوره و دریافت خدمات بازرگانی با ما تماس بگیرید