گاز مبرد R404

گاز R404:

در میان مبردها میتوان گاز R404 یا R4040a را نام برد که محبوبیت خودش را دارد، علت محبوبیت این گاز مبرد فقط به دلیل کاربرد گسترده ای که دارد نمی باشد، بلکه جایگزین برای گازهای مبرد تخریب کننده لایه اوزون است. به همین خاطر استفاده این آن تا حدی رایج گردید که به عنوان کارآمدترین گاز مبرد شناخته شده است. این گاز باعث کاهش دمای دستگاه شده و به عنوان خنک کننده در صنایع کولرسازی و یخچال سازی مورد استفاده قرار می گیرد. از دسته گازهای HFC است که از ترکیب سه گاز R125، R134a  و R143a تشکیل شده است. جایگزین مناسبی برای R22 و R12 و دیگر گازهای مخرب محیط زیستی است.

این گاز یک گاز مخلوط است و همان طور که گفته شد ترکیبی از سه گاز متفاوت می باشد. این نوع گاز بی رنگ و بی بو است و با آب و هوا نیز واکنشی نشان نمی دهد، به همین  دلیل در مصارف خانگی خوب و مناسب است. در اکثر یخچال ها این گاز مبرد زیاد دیده می شود، با توجه به این که قدرت پایداری و همچنین بازدهی زیادی دارد. در صنعت حمل و نقل و مواردی که نیاز به دمای زیاد دارد مورد استفاده قرار میگیرد.

گازهای مخلوط به صورت مایع از کپسول شارژ میشوند تا درصد نسبت ترکیبات آن ها تغییر نکند. برای شارژ دستگاه‌ها با گاز R404a در ابتدا باید دستگاه خاموش شود و کمپرسور به حالت دیس شارژ در بیاید، سپس کپسول  R404a را به کمپرسور وصل کرده و آن را باز می‌کنیم تا به صورت مایع به سیستم تزریق شود. باید به این موضوع توجه کرد که با کپسول گاز R404a که به صورت مایع درآمده تماس مستقیم نداشته باشید. اگر گاز به صورت مستقیم با فرد در تماس باشد باعث سرمازدگی شدید می‌شود به همین دلیل در استفاده از  این گاز باید خیلی دقت کرد.

گاز را در نزدیکی گرما قرار ندهید با وجود اینکه این گاز غیر قابل اشتعال است اما اگر طولانی مدت در محیط گرم قرار گیرد ممکن است منجر به انفجار کپسول شود. روغنی که با این مبرد سازگار است معمولا از نوع روغن پلی ال استر یا روغن مصنوعی می باشد. این گازها در کپسول‌های 13.5 کیلویی، 250 کیلویی و 5 تنی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین کشورهایی که از این نوع گاز مبرد استفاده می‌کنند ایتالیا، آمریکا، چین و هند می‌باشند.

افرادی که در ساخت سردخانه فعالیت دارند به دنبال تجهیزاتی هستند بالاترین کیفیت را داشته باشد.  گاز مبرد R404 نمونه ای از باکیفیت ترین گازها به شمار می رود.  همچنین باید گفت که مبردهای R404a  را در محیط های تجاری و هم صنعتی استفاده میشود و مهمترین کاربرد گاز  R404 استفاده در یخچال های حمل و نقل، ساخت انواع چیلر و سیستم تهویه مطبوع، مینی چیلر و و چیلر هوا خنک اسکرال و … است و همچنین برای انواع کمپرسور در سیستم های تبریدی و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد. مبردهای جدید نسبت به نمونه های قبل امنیت بالایی دارند به همین دلیل اکثر تولیدکنندگان تمایل به استفاده از این مبردها دارند.

گازR۴۰۴-2

عملکرد گازهای مبردهای R404a  :

مبردهای R404 به شکل مایع و گاز هستند، این گازها وقتی حرارت را از ماده ای جذب می کنند تبخیر میشوند و به خنک کردن محیط کمک می کنند. به همین دلیل از گازهای R404 می توان برای سیستم های برودتی برای کاهش دمای محیط استفاده کرد. گاز R404 را جایگزینی بسیار خوب برای گاز R22 به شمار می رود. این نمونه از گازها دارای دمای مناسبی بوده و برای سیستم هایی که از دمای 45- تا 15+ درجه سانتی گراد برخوردار هستند مناسب خواهند بود. گازهای R404a غیر قابل اشتعال است اما در صورت برخورد با پوست بسیار مضر میباشد.

گاز مبرد r404a در چه جاهایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

1-در چیلرها استفاده می‌شود که سرمای خوبی را به محیط می‌دهند.

2- در سردخانه‌های بزرگ جهت نگهداری مواد غذایی استفاده می‌شود.

      3- اکثرا در یخچال های فروشگاهی هم مورد استفاده قرار میگیرد.

       4-گاز r404a در وندینگ ماشین‌ها نیز استفاده میشود (ماشین‌هایی که مواد غذایی جابه جا میکنند از این گاز مبرد      جهت خنک سازی قسمت یخچالی ماشین استفاده میشود)

خصوصیات:

-این گاز کاملاً بی رنگ و بدون بو است

-جرم مولکولی گاز r404a 97.6 است

-گاز فریون R404A غیر سمی است و در صورت نشتی خطری را برای افراد نزدیک به گاز ایجاد نمی‌کند.

-گاز فریون R404A غیر قابل اشتعال است و به همین دلیل مناسب استفاده در دستگاه‌های خنک کننده است.

-نقطه جوش پایینی دارد و تقریباً دمای جوش آن منفی 46 درجه است. این ویژگی گاز R404A باعث شده برای استفاده دستگاه‌های خنک کننده مناسب باشد.

-تاثیر تخریب گاز R404A در لایه اوزون صفر است و از این جهت می‌تواند جایگزین گازهای خطرناک برای محیط زیست باشد. در طی سالیان گذشته استفاده از این گاز به جای گازهای تخریب کننده لایه اوزون رایج شده است، البته نمی‌توان از اثر گلخانه‌ای این گاز چشم پوشی کرد. گاز R404A از جمله گازهای گلخانه‌ای است که باعث گرم شدن کره زمین می‌شود.

 

برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله گاز R600 چیست؟ را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *