موتور BLDC برای عملکرد به جاروبک نیاز ندارند، در موتورهای جریان مستقیم معمولی جاروبک‌ها جریان الکتریکی را از طریق کموتاتورها به سیم‌پیچ‌های روتور میرسانند. چطور موتور بدون جاروبک جریان را انتقال میدهد؟ در واقع در این موتورها انتقال جریان به سیم‌پیچ‌های روتور صورت نمیگیرد بدلیل اینکه سیم‌پیچها روی روتور قرار ندارند. روتور از جنس مغناطیس دائم ساخته شده و سیم‌پیچ‌ها روی استاتور ثابت هستند و نمی‌چرخند.

در موتورهایی که دارای جاروبک  هستند چرخش از کنترل میدان مغناطیسی تولیدی به وسیله سیم‌پیچ روتور انجام می‌شود. در حالی که میدان مغناطیسی تولید شده توسط آهنرباهای دائم ساکن ثابت باقی می‌ماند. برای تغییر سرعت چرخش ولتاژ سیم‌پیچ‌ها باید تغییر کنند.

یک موتور BLDC با سه سیم‌پیچ ( که هر کدام دو سر دارند ) در کل شش سیم است. اکثر سه سر از این سیم‌ها به صورت داخلی (ستاره)  به هم دیگر متصل و سه سیم دیگر از موتور خارج میشوند (در موتور جریان مستقیم دو سیم از موتور خارج می‌شود).

مزایای موتور BLDC

مزیت اول: کنترل‌پذیری بالای این موتورها است. این دقت باعث کاهش مصرف انرژی و تولید گرما در موتور می‌شود و در مواردی که موتور به باطری متصل است طول عمر آن افزایش می‌یابد.

مزیت دوم: یکی از بزرگترین مزایای موتور  BLDC عملکرد بالای آن است. زیرا این موتور می‌تواند به طور پیوسته در ماکزیمم گشتاور کار کند اما موتور دارای جاروبک فقط در نقاط خاصی در چرخش می‌تواند به حداکثر گشتاور برسد. یک موتور دارای جاروبک برای اینکه به گشتاوری برابر با موتور بدون جاروبک برسد باید از مغناطیس‌های بزرگتری استفاده کند. به همین دلیل است که حتی موتورهای خیلی کوچک بدون جاروبک نیز می‌توانند قدرت قابل ملاحظه‌ای داشته باشند.

مزیت سوم: در موتورهای BLDC  به دلیل عدم وجود جاروبک طول عمر بالایی دارند و در آن‌ها نویز کم است. در موتورهایی که جاروبک دارند، جاروبک و کموتاتور در طول چرخش ساییده می‌شوند و در محل تماس جرقه تولید می‌کنند در نتیجه نویزهای  الکتریکی ایجاد می شود. به همین دلیل موتورهای بدون جاروبک در مواردی که نباید نویز و جرقه الکتریکی باشد بسیار مورد توجه قرار می‌گیرند.

کاربردهای موتور BLDC

همان‌طور که گفته شد موتورهای BLDC کارایی، کنترل‌پذیری بالا و  همچنین طول عمر کاری بالایی دارند. به همین دلیل این موتورها به طور گسترده در مواردی که به کارکرد مداوم یک وسیله نیاز است مورد استفاده قرار می گیرند. تاکنون موتورهای بدون جاروبک در ماشین‌های لباسشویی، جارو برقی، تهویه هوا و سایر لوازم الکتریکی مورد استفاه قرار میگیرند. در این موارد یک تغییر در برنامه کنترل باعث جهش بزرگی در سرعت موتور می‌شود که مثالی از مزیت کنترل‌پذیری این موتورها است.

موتورهای BLDC همچنین در چرخش درایو هارد دیسک کامپیوترها مورد استفاده قرار می‌گیرند و ماندگاری آن‌ها قابلیت اطمینان عملکرد درایو را در طولانی مدت تضمین می‌کند و همچنین راندمان توان آن‌ها منجر به کاهش مصرف انرژی در این قسمت کامپیوتر می‌شود که مزیت بسیار مهمی است.

موتور bldc-1
موتورBLDC -2