ها

موتورهای AC

ابن نوع موتورها برای دستگاه های مختلف استفاده میشوند به دلیل انعطاف پذیری، کارایی و عملکرد بدون صدا برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرند ضمن اینکه کنترل آنها آسان است و با هزینه کم پیکربندی میشوند. آن‌ها در پمپ ها، آبگرمکن ها، تجهیزات، اجاق ها، بسیاری از لوازم خانگی استفاده می‌شوند. اجزای اصلی موتور AC  استاتور، جعبه ترمینال، روتور، بخش داخلی دوار (بلبرینگ) است.

 

ساختار موتور‌های AC

استاتور: قطعه خارجی و معمولاً ثابت که با وسیله جریان متناوب میدان مغناطیسی دوار ایجاد می‌کند.

روتور: قطعه داخلی و متحرک می باشد که به محور خروجی متصل میشود و با توجه به میدان مغناطیسی دوار تولید شده به وسیله استاتور، گشتاور تولید می‌کند.

 

انواع موتور AC:

موتور AC تک فاز

موتورهای AC تک فاز کوچکتر و ارزانتر می باشند. استاتور به وسیله یک منبع برق AC تک فاز فعال می‌شود، این نوع موتورها یک سیم پیچ اصلی و یک سیم پیچ کمکی دارد که عمود بر سیم پیچ اصلی است.

موتور AC چند فاز

نوعی از موتورها دو یا سه فاز هستند و از نظر عملکرد مانند موتورهای تک فاز می باشند. این موتورها ولتاژهای مساوی در فرکانس یکسان دارند. یک سیستم چند فازی میتواند دو، سه یا شش فاز باشد که اکثر آنها سه فاز هستند. خروجی آنها 1.5 برابر بیشتر از یک سیستم تک فاز است و جریان یک موتور چند فاز برخلاف موتورتک فاز ثابت است.

موتور AC -1

 

چرا از موتور AC استفاده کنیم؟

طول عمر

شرایط سخت مقاوم هستند و این یکی از دلایلی است که برای کاربردهای مختلف استفاده میشوند. فقط قطعه ای که ممکن است به تعویض نیاز داشته باشد بلبرینگ‌ها هستند که تعمیر آنها ساده، آسان و مقرون به صرفه است.

سادگی

یک موتور AC فقط یک قسمت متحرک دارد که مزیت عمده برای استفاده از آن‌ها امی باشد. سادگی طراحی دلیلی است که آن‌ها را بی‌صدا، کم هزینه و ماندگار کرده است.

بی‌صدا

صدای این موتور  بسیار کم است، برای محیط‌هایی که کم بودن صدا مهم است مانند محیط های خدمات به مشتری استفاده میشوند.

راندمان

دارای سرعت بالایی هستند که بدون گرم شدن بیش از حد عملکرد خوبی دارند، به همین دلیل استفاده از آن‌ها گسترده است.

سازگاری

عوامل متعددی وجود دارد که این موتورها را سازگار و انعطاف‌پذیر می‌کند. آن‌ها با استفاده از یک کلید روشن و خاموش ساده روشن می‌شوند که آن را میتوان معکوس کرد. یک عامل اضافی سرعت متغیر و توان خروجی است که آن‌ها را با شرایطی که چندین کاربر وجود دارد سازگار می‌کند.

تنظیم سرعت

سرعت موتور را می‌توان با تغییر فرکانس کنترل کرد که باعث افزایش یا کاهش سرعت آن می‌شود.

ورودی تک فاز

یکی از قابلیت های موتور AC این است که می‌تواند با استفاده از یک ورودی تک فاز برای یک موتور سه فاز کار کند، حتی اگر مکان ورودی سه فاز نداشته باشد.

دسترسی

این نوع موتورها در شکل ها، اندازه‌ها و توان خروجی‌های مختلف تولید می‌شوند، می‌توان آن‌ها را به راحتی در هر موقعیت مکانی نصب کرد یا برای شرایط خاص طراحی کرد.