کمپرسور یخچال در واقع همان موتور  یخچال است که قلب یخچال فریزر می باشد. ساختمان هر یخچال از قسمت های مختلف تشکیل شده و کمپرسور از مهم ترین قطعات یخچال به حساب می آید. کمپرسور  قطعه ای مشکی رنگ است که غالبا در قسمت پشت و پایین یخچال قرار می گیرد. در ادامه به بررسی دقیق تر موتور یخچال میپردازیم.

کمپرسور یخچال فریزر خانگی

وظیفه اصلی کمپرسور یخچال فریزر خانگی فشرده سازی گاز مبرد و فرستادن آن به کابین برای خنک‌ سازی کابین یخچال است .درون محفظه موتور یخچال یک نوع روغن وجود دارد که کار این قطعه فشرده سازی و گردش گاز مبرد است. طی مراحلی این گاز به مایع تبدیل میشود و این گاز مایع در لوله‌های اواپراتور جریان می‌یابد تا به کابین یخچال برسد و در این مسیر دمای آن نیز بیشتر کاهش پیدا می‌کند. درنتیجه هوای سرد داخل کابین یخچال به گردش در می‌آید و هوای گرم موجود داخل آن را جذب می‌کند تا دمای داخل یخچال به تعادل برسد .سپس این گاز مجدد از سمت لوله برگشت وارد کمپرسور یخچال شده تا روند فوق به صورت یک چرخه تکرار شود.

اجزاء تشکیل دهنده ی کمپرسور یخچال

کمپرسور یخچال مجموعه ای مکانیکی است که شامل پیستون، میلنگ و سوپاپ ها می شود. میلنگ که توسط یک موتور آسنکرون داخل محفظه کمپرسور یخچال قرار دارد، با چرخش خود سبب می شود پیستون مانند یک تلمبه عمل کند و با باز و بسته شدن سوپاپ ها، گاز موجود در لوله ها و سیلندر به گردش درآید، گاز مرتبا از لوله ی برگشت مکیده شده و با فشار به لوله ی رفت وارد می شود در نتیجه گاز سرما ساز متناوبا در حال حرکت بوده و عمل سرمازی انجام می شود.

در کمپرسورهای خطی و نوع اسکرال و کمپرسور روتوری دیگر میلنگ وجود ندارد. خنک کردن و روانکاری قسمت مکانیکی و الکتریکی توسط مقدار مشخصی روغن که داخل پوسته وجود دارد، انجام می شود، برای خنک کردن کمپرسور و کندانسور در فریزرهای بزرگ از فن استفاده می کنند.

دلایل اصلی خرابی کمپرسور :

  • سیم پیچی می‌سوزد یا ضعیف می‌شود
  • آب‌بندی داخلی از بین می‌رود
  • کمپرسور گیرپاژ میکند

خرابی الکتریکی:

رایج ترین مساله ای که برای موتور یخچال اتفاق می‌افتد خرابی الکتریکی است. به طور معمول زمانی که کمپرسور از نظر الکتریکی خراب می‌شود از کار می‌افتد و دیگر کار نمی‌کند. شایع نرین آن مربوط به جای نصب شده یخچال فریز است، مثلا اگر یخچال فریزر تراز نباشد فشار بیشتری به کمپرسور وارد خواهد شد.

آب بندی داخلی:

به طور طبیعی بعد از چند سال آب‌بندی داخلی کمپرسور ممکن است کیفیت خود را از دست بدهد و یا خراب ‌شود، به این معناست که نمی‌تواند به خوبی پمپاژ کند. اگر روغن از کمپرسور به درون سیستم خارج شود باعث خفه شدن آن می‌شود. قبل از آن معمولا  متوجه کاهش عمل سردسازی و افزایش زمان کار کمپرسور برای سرد کردن دستگاه میشوید. البته این می‌تواند سبب گرم شدن بیش از حد و گیرپاژ کردن و سوختن شود.

گیرپاژ کمپرسور:

اگر این اتفاق رخ دهد معمولا کمپرسور متوقف می‌شود و صدای «تق تق» شنیده میشود، صدای تق تق مربوط به رله است که تلاش می‌کند تا دستگاه را راه‌اندازی کند. این مساله می‌تواند در ابتدای عمر دستگاه نیز رخ دهد اما خیلی رایج نیست و اغلب نتیجه‌ی مشکلات نصب نادرست است.

 

اگر تولیدکننده لوازم خانگی یا به دنبال تهیه عمده قطعات مختلف لوازم خانگی هستید با شرکت سامیاپارس تماس بگیرید. سامیاپارس یک شرکت معتبر و باسابقه است که در زمینه واردات قطعات لوازم خانگی فعالیت می کند. ,این شرکت با ارائه قطعات و محصولات باکیفیت و مقرون به صرفه، توانسته است رضایت مشتریان خود را جلب کند. اگر سوالاتی در مورد تهیه قطعات یا همکاری با سامیاپارس دارید، با ما تماس بگیرید و جزئیات بیشتری را دریافت کنید.

تلفن: 3-44173962-021

جدول مشخصات کمپرسور SIBERIA:

Compressor DescriptionCompressorRange
RefrigerantCooling CapacitySpecification
R600a, R134a, R290100-455WLBP

Compact size
Low noise & vibration
High reliability
sibria compressor01F
R134a, R290490-1780WM/HBP

Stable performance
High reliability
compressor siberia02
R600a, R134a, R29052-680WL/M/HBP

Very Compact size
Very Low noise & vibration
High reliability


compressor siberia03S
R600a, R134a, R29088-840WL/M/HBP

Very Compact size
Very Low noise & vibration
High reliability

compressor siberia04AT
R600a, R134a, R29050-420WL/M/HBP

Very Compact size
Very Low noise & vibration
High reliability
compressor siberia05V
R600a, R134a41-82WLBP


Very Compact size
Very Low noise & vibration
High reliability
compressor siberia06L
R134a, R290, R404A400-2500WL/M/HBP

Stable performance
High reliability
compressor siberia07B