تجهیزات، قطعات و مواد اولیه تولید یخچال فریزر خانگی

راه اندازی خط تولید یخچال فریزر خانگی

یخچال فریزر خانگی از اجزا و قطعات بسیار زیادی تشکیل شده است. از انواع مواد اولیه پلاستیکی و فلزی تا انواع قطعات صنعتی و الکترونیکی. در این مقاله قصد داریم تا مراحل تولید یخچال فریزر خانگی را از منظر تولید کنندگان و چالشهایی که با آن روبرو هستند مورد بررسی قرار داده و در حوزه تجربیات این شرکت راهکارهای عملی و کاربردی را مورد بررسی قرار دهیم.

تولید درب و بدنه یخچال فریزر خانگی:

مهمترین اجزای تشکیل دهنده درب و بدنه یخچال فریزر را میتوان به سه بخش زیر تقسیم کرد. قسمت بیرونی یا بدنه فلزی، قسمت داخلی یا کابین پلاستیکی و قسمت میانی یا عایق بندی. در ادامه مراحل تولید هر یک از این قسمتها را به صورت مجزا بررسی خواهیم کرد.

قسمت بیرونی یا بدنه فلزی یخچال

مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت بدنه و درب یخچال فریزر ورق آهن پیش رنگ میباشد. ورق آهن در طرح، رنگ و ضخامتهای مختلف و البته با پوشش های رنگی و یا طرحهای لمینت شده با توجه به نیاز شرکت به تعیین ابعاد و قیمت تمام شده محصول انتخاب میشود. برای شروع ساخت یخچال ابتدا ورقهاي فلزي به کارخانه منتقل مي شود تا براي ساخت کابين آماده شود. ورق آهن وارد خط تولید بدنه یخچال در دستگاه رول فرمینگ شده و در ایستگاههای مختلف کاری سوراخ کاری، برش کاری، خم و جوشکاری میشود. در پایان خط تولید بدنه یخچال آماده اتصال به قسمت داخلی یا کابین پلاستیکی میشود.

قسمت داخلی یا کابین پلاستیکی

مواد اولیه ساخت کابین یخچال فریزر ABS نام دارد. این مواد به صورت گرانول و معمولا در بسته بندی کیسه وارد مرحله تولید میشود. مواد اولیه پلاستیک ABS به درون خط تولید ورق پلاستیک یا همان دستگاه اکسترودر ریخته میشود. در پایان این خط ورق پلاستیک در ضخامت و ابعاد مختلف آماده تولید وان داخل یخچال و یا قسمت داخلی درب میشود. برخی از کارخانجات ورق پلاستیک مورد نیاز خود را از کارخانه تولید ورق پلاستیک که دستگاه اکستروژن با توان تولید بالاتر را دارند خریداری میکنند.

در مرحله بعد، ورق پلاستیک وارد خط تولید کابین یخچال فریزر و دستگاه وکیوم فرمینگ میشود. درون دستگاه وکیوم فرمینگ انواع قالب فلزی قابل نصب میباشد. در این دستگاه ابتدا ورق پلاستیک با المنت گرما داده میشود تا به شکل نرم و خمیری تبدیل شود. سپس با استفاده از فشار هوا از زیر به ورق پلاستیک دمیده شده تا به شکل حباب گرد پلاستیکی تبدیل شود. سپس قالب داخل حباب شده و پس از آن ورق پلاستیک با ایجاد خلاء و وکیوم روی قالب کشیده شده و به شکل قالب در میآید. پس از سرد کردن قالب با استفاده از فن دمنده و مه سرد آن را از قالب جدا کرده و برای اتصال به بدنه برشکاری میشود. محصولات بسیار متنوعی از جمله کشوی یخچال فریزر، سردری های پلاستیکی جا یخی و قطعات مشایه با روش وکیوم فرمینگ تولید میشود.

برای تولید سایر قطعات پلاستیکی استفاده شده در تولید یخچال فریزر از روش تزریق پلاستیک استفاده میشود. بدین صورت که مواد اولیه پلاستیک به صورت نرم و خمیری شکل با استفاده از دستگاه تزریق پلاستیک به درون قالب فلزی تزریق شده و شکل قالب را به خود میگیرد.

قسمت میانی یا عایق بندی

در مرحله بعد، پس از آنکه قسمت پلاستیکی درب و یا بدنه به دقت به قسمت فلزی متصل شد. برای ایجاد عایق حرارتی و هدر رفت دمای سرد، بین بدنه و قطعه پلاستیکی فوم ایزوسیانات و پلی یورتان تزریق میشود. برای ساخت عایق حرارتی نسبت مشخصی از مواد اولیه ایزوسیانات و پلی یورتان، هوا و عامل فوم زا با هم ترکیب شده و با استفاده از دستگاه تزریق فوم بین بدنه فلزی و قطعه پلاستیکی تزریق میشود. نسبت ترکیب این مواد بسیار مهم بوده و هر گونه تغییر در آن روی کیفیت عایق بندی و محصول نهایی تاثیر گذار خواهد بود.

مونتاژ قطعات صنعتی یخچال فریزر

برای تولید یخچال فریزر خانگی لازم است تا پس از ساخته شدن بدنه، سایر قطعات مورد نیاز ساخت یخچال روی بدنه مونتاژ شود. به همین منظور در ایستگاههای مختلف کاری عملیات مونتاژ یخچال فریزر ادامه پیدا میکند. در ادامه به توضیح سایر قطعات مورد نیاز برای ساخت و مونتاژ یخچال خواهیم پرداخت.

کمپرسور یا موتور یخچال:

یکی از اصلی ترین قطعات یخچال کمپرسور یا همان موتور است که از بخش های مکانیکی یخچال محسوب میشود و وظیفه اصلی عملکرد یخچال را بر عهده دارد. موتور معمولا در پشت و قسمت پایین یخچال قرار دارد. کمپرسور یخچال گاز مبرد را داخل لوله های اواپراتور فشرده می کند. پیستون، میلنگ و سوپاپ ها از مهمترین اجزای کمپرسور یخچال هستند. یکی از معایب این قطعه غیر قابل تعمیر بودن آن است که درصورت خراب شدن باید تعویض شود.

مواردی که نشان دهنده خرابی موتور میتواند باشد:

  • قسمت فریزر یخچال به خوبی یخ نبندد
  • کمپرسور به طور یکسره کار کند ولی در یخچال سرمایی وجود نداشته باشد
  • فریزر چکه چکه آب دهد
  • سر و صدای یخچال زیاد شده باشد
  • فضای داخلی یخچال گرم شده باشد و مواردی که به این شکل باشند.

پس از ساخت درب و بدنه یخچال فریز، نوبت به مونتاژ سایر قطعات روی بدنه یخچال میشود. در ابتدا موتور یا کمپرسور یخچال در پشت بدنه و در محفظه تعبیه شده برای موتور نصب مي شود. بعد نصب موتور لوله هاي گاز در جاي خود جوشکاري و متصل مي گردند و بعد از تست وکيوم انجام مي شود.

لوله های گاز مبرد:

لوله های گاز مبرد در قسمت های داخلی یخچال وجود دارند. مبرد گرما را از ماده ای که برای خنک شدن درب قرار داده شده است جذب می کند و آن را از طریق کندانسور به بیرون منتقل می کند. مبرد نقش اصلی ایجاد سرما در تمام قسمت های یخچال را دارد.

گاز مبرد یخچال:

یکی دیگر از مهم ترین و اساسی ترین مواد اولیه تشکیل دهنده یخچال که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است گاز مبرد یخچال است. گاز برودتی که در یخچال فریزرها استفاده می شود نقش بسزایی در روند ایجاد سرما دارد. این گازها توسط کندانسور به مایع تبدیل شده و سرما را درون یخچال ایجاد می کند و دوباره به گاز تبدیل می شود و این روال در سیستم های برودتی و یخچال فریزرها همیشه در حال تکرار است.

بورد الکترونیکی یخچال فریز:

میتوان بورد را مغز یخچال دانست به این دلیل که کنترل همه چیز در یخچال را به عهده دارد. از جمله وظایف بورد الکترونیکی یخچال میتوان به کنترل قسمت هایی نظیر فن، کمپرسور، المنت، درب ها، یخساز و سنسورها اشاره کرد. برد الکترونیکی یخچال جایگزین تایمر دیفراست شده است تا یخچال انرژی کمتری مصرف کند. وظایف برد به خوبی مشخص می کند که این قطعه چه اهمیت بالایی دارد.

کندانسور یخچال:

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده یخچال کندانسور است که شامل یک لوله مسی است که در قسمت پشتی یخچال قرار دارد. کندانسور یخچال همان رادیاتور خنک کننده می باشد و از قسمت های مکانیکی یخچال است. مایع مبرد از کمپرسور وارد کندانسور می شود و سرما تولید میکند و گرما را از دست می دهد. در لوله های کندانسور گاز مبرد به مایع تبدیل میشود. ایجاد سرمایش مناسب بستگی به گاز مبرد دارد و عملکرد گاز مبرد نیز به کندانسور بستگی دارد.

یکی از مشکلاتی که به مرور زمان برای کندانسور به وجود می آید کثیف شدن آن است که دلیل آن هم گاز داغی است که کندانسور به محیط منتقل میکند و باعث نشستن گرد و خاک و پرز فرش روی کندانسور میشود. در این حالت کندانسور نمی تواند حرارت گاز داغ را به محیط انتقال دهد. در نتیجه تبدیل گاز داغ به مایع سرد با مشکل روبرو می شود و سرمای کمی در اواپراتور تولید می شود و به طور کلی تمام روند سرمایش تحت تاثیر قرار می گیرد.

شیر انبساط یا مویی:

یکی از قطعات یخچال شیر انبساط است. گاز مبردی که از کندانسور با فشار بالا تبدیل به مایع شده وارد لوله مویی می شود. این لوله بسیار نازک و از جنس مس است و زمانی که گاز مبرد تبدیل به مایع شده از این قطعه عبور می کند به طور ناگهانی دمای آن کاهش پیدا می کند.

اواپراتور یخچال:

این وسیله یکی از قطعات یخچال به شمار می آید که معمولا عمل سرماسازی در یخچال را انجام میدهد. از لوله های مارپیچی بوجود آمده است که در آن گاز مبرد جریان پیدا کرده است. در صورت استهلاک اواپراتور (سوراخ شدن لوله ها) گاز نشتی میدهد و موجب از بین رفتن گاز و باعث سرد نشدن یخچال میشود. در این صورت هر موقع یخچال خوب خنک نشود میتواند مشکل از اواپراتور باشد .

دستگاه کنترل دما یا ترموستات:

کنترل دمای داخل یخچال توسط ترموستات انجام می شود و سنسور این قطعه به اواپراتور وصل می شود. در واقع وظیفه ترموستات این است که دما را تنظیم کند، در صورتی که دما به درجه مورد نظر رسید به کمپرسور این فرمان را میدهد که کار خود را شروع و یا قطع کند. با رسیدن دمای تنظیم شده در داخل یخچال برق را از کمپرسور قطع میکند و در این هنگام کمپرسور متوقف شده و زمانی که دما یخچال از دمایی که در ترموستات مشخص شده بیشتر شود، دوباره جریان برق کمپرسور وصل می شود.

در صورتی که ترموستات یخچال خراب شود ممکن است به موتور فشار وارد شده و بسوزد. با خرابی ترموستات مصرف برق نیز افزایش پیدا میکند و یا گاهی باعث خنک شدن بیش از حد دمای یخچال میشود. گاها ممکن است هیچکدام از این موارد گفته شده اتفاق نیوفتد و حتی این امکان وجود دارد که یخچال گرم شود و گرم بماند که در این صورت نیاز به تعمیر دارد.

سیستم یخ ذایی :

در تمام یخچال فریزر ها مشکل خک زدگی اطراف اواپراتور وجود دارد. سیستم یخ زدایی یخچال کمک می کند تا یخ اضافی از سطح اواپراتور برداشته شود. سیستم یخ زدایی را می توان با دکمه ترموستات به صورت دستی تنظیم کرد یا آن را روی حالت اتومات قرار داد.

فیلتر خشک کن:

درایر یا فیلتر خشک کن یکی دیگر از قطعات یخچال است. درایر یا فیلتر خشک کن برای جلوگیری از ورود ذرات آلوده و یا آب به داخل کمپرسور در یخچال تعبیه شده است. در واقع کار فیلتر خشک کن جذب رطوبت گاز مبرد قبل از ورود به کمپرسور است (ورود رطوبت به کمپرسور می‌تواند سبب آسیب رسیدن به آن شود همچنین نفوذ آب به داخل روغن کمپرسور می‌تواند سبب کاهش کارایی آن شود) این فیلتر علاوه‌ بر جذب رطوبت میتواند ذرات رسوب‌زا را از بین ببرد. از این فیلترها در یخچال به عنوان صافی استفاده می شود و حذف رطوبت از سیستم مسئله بسیار ضروری است.

رله استارت:

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده یخچال رله استارت آن است. این قطعه نقش هشدار دهنده در یخچال را دارد. در سیستم های برودتی مانند یخچال فریزر و سردخانه ها عملکردشان به این صورت است که فقط زمانی که یخچال نیاز به سرد شدن دارد شروع به کار میکند. در این حالت همه قطعات منتظر دستور شروع به کار هستند و این دستور توسط رله استارت صادر می شود.

فن یخچال:

یخچال به دلیل نوع کارکردی که دارد نیاز به جابه جایی هوا دارد. موتور فن یخچال کمک می کنند تا هوای گرم خارج شود و محیط داخل یخچال خنک شود. به همین دلیل فن یکی از قطعات مهم به حساب می آید. با توجه به نوع یخچال ها تعداد فن در آنها متفاوت است. مجموعه این فن ها کمک می کند تا یخچال عملکرد بهتری داشته باشد و طول عمر تجهیزات یخچال افزایش پیدا کند. چهار نوع فن در یخچال ها وجود دارد که عبارتند از:

  • فن کندانسور یخچال
  • فن اواپراتور یخچال
  • فن داخلی یخچال
  • فن کمپرسور یخچال

درب یخچال:

درب یخچال یکی دیگر از بخش های قطعات یخچال است. دیواره روی درب یخچال معمولا از جنس فلز، آلومینیوم و یا ورق آهن پیش رنگ است. آبسردکن که در بیشتر یخچال های جدید وجود دارد. نوار عایق دور درب یخچال که گسگت نام دارد معمولا روند سرمایش داخل یخچال را بهبود می بخشد. خط تولید درب یخچال فریزر خانگی یکی از تجهیزاتی است که یک کارخانه تولیدی صنایع برودتی باید به آن مجهز باشد.

بدنه یخچال فریزر:

امروزه بدنه یخچال با مواد مختلفی به تولید میرسد و رایج ترین آن فلز است. ترکیب 40 درصدی پلاستیک فشرده و 60 درصدی فولاد و فلزات بکار رفته در یخچال چارچوب کلی یخچال را تشکیل می دهند.

در این مقاله سعی کردیم تا مراحل تولید یخچال فریزر خانگی و همینطور تجهیزات مورد نیاز خط تولید و همچنین سایر قطعات صنعتی و مواد اولیه مورد نیاز ساخت و مونتاژ این وسیله خانگی را شرح و توضیح دهیم. قطعا در حین پروسه واردات مواد اولیه و تجهیزات خط تولید و همینطور پروسه تولید یخچال فریزر خانگی چالشها و مشکلات بسیار زیاد پیش بینی نشده ای اتفاق خواهد افتاد. شرکت تامین تجهیزات سامیا پارس با انتخاب مسیر صحیح واردات و همینطور انتخاب با کیفیت ترین مواد اولیه و معتبرترین تامین کنندگان تلاش میکند تا مسیر تولید را کوتاهتر و هموار تر کرده و در حل چالشهای واردات و تولید کمک شایانی در خور شایستگی تولید کنندگان محترم ارایه دهد.

 

📌 سؤالات متداول

1-چگونه مطمئن شوم که یخچال من به درستی کار می کند؟

برای اطمینان از عملکرد صحیح یخچال خود، موارد زیر را بررسی کنید:

یخچال باید روی سطح صاف قرار گرفته باشد و به درستی تراز شده باشد.

درب یخچال باید به درستی بسته شود.

دمای یخچال باید در محدوده 37-40 درجه فارنهایت و دمای فریزر باید در محدوده 0-5 درجه فارنهایت باشد.

کمپرسور باید به طور مداوم کار نکند.

یخچال نباید بیش از حد گرم یا بیش از حد سرد باشد و بیش از حد صدا داشته باشد.

اگر هر یک از این مشکلات را مشاهده کردید، ممکن است لازم باشد یخچال خود را توسط یک تکنسین تعمیر کنید.

 

2- چگونه طبقات یخچال خود را تمیز کنم؟

برای تمیز کردن یخچال خود، می توانید از محلول آب و سرکه سفید استفاده کنید. یک قسمت سرکه سفید را با دو قسمت آب مخلوط کنید و با یک پارچه مرطوب روی سطوح داخلی و خارجی یخچال بمالید. سپس با یک پارچه خشک پاک کنید. مطمئن شوید که قفسه ها و کشوها را از یخچال خارج کرده و جداگانه تمیز کنید.

3- چگونه یخچال خود را یخ زدایی کنم؟

برای یخ زدایی دستی یخچال خود، مراحل زیر را دنبال کنید:

-یخچال را از برق بکشید.

-تمام مواد غذایی را از یخچال خارج کنید.

-درب یخچال را باز بگذارید تا یخ ذوب شود.

-زمانی که تمام یخ ذوب شد، یخچال را با آب گرم بشویید و خشک کنید.

-یخچال را دوباره به برق وصل کنید و مواد غذایی را داخل آن برگردانید.

 

4-چگونه از یخ زدن یخچال خود جلوگیری کنم؟

کارهای زیر را انجام دهید:

-درب یخچال را به درستی بسته نگه دارید.

-از قرار دادن مواد غذایی گرم در یخچال خودداری کنید.

-یخچال را بیش از حد پر نکنید.

-یخچال را به طور منظم تمیز کنید.

 

5-کجا می توانم قطعات یخچال را تهیه کنم؟

می توانید قطعات یخچال را از یک فروشگاه لوازم خانگی یا از اینترنت تهیه کنید. اگر از یک فروشگاه لوازم خانگی خرید می کنید، مطمئن شوید که یک فروشگاه معتبر انتخاب کنید که قطعات یخچال اصل و مناسب برای مدل یخچال شما را دارد. اگر از اینترنت خرید می کنید، مطمئن شوید که از یک فروشگاه معتبر خرید می کنید که دارای ضمانت بازگشت کالا است.

 

 

 

🔷 جهت مشاوره در خصوص تامین تجهیزات خط تولید و تامین قطعات و مواد اولیه خط یخچال سازی با ما در ارتباط باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *