گاز R600 چیست؟

گازR۶۰۰

گاز R600:

گاز مبرد R600 یا R600a که با نام ایزو بوتان شناخته می شود و  به اسم گاز فندک هم نیز شناخته شده است که از نوع مبردهای هیدروکربنی می باشد که در شارژ گاز یخچال مورد استفاده قرار می گیرد. گازهای مبرد هیدروکربنی سازگار با محیط زیست، غیر سمی و بدون اثرات تخریبی بر روی لایه ازون بوده و جایگزین بسیار مناسبی برای گازهای مبرد  CFC ها می باشند. گازهای مبرد هیدروکربنی همچنین از منظر اقتصادی و بهره وری انرژی از جایگاه بسیار خوبی برخوردارند، به طوری که معمولا از مبردهای CFC و HFC بهره وری انرژی بالاتر و قیمت خرید پایین تری دارند.

فهرست مطالب

این گازها قابلیت اشتعال زایی داشته اما در صورت رعایت کردن نکات ایمنی در سیستم های تبریدی مانند یخچال فریزرها استفاده آنان کاملا ایمن و بی خطر می باشد.تفاوت های مهم مبرد R600 در مقایسه با مبردهای شناخته شده دیگر مانند R134a  و R12 فشار پایین تر سیستم می باشد.به دلیل فراوانی منشا گاز R600 در واقع مواد آی بوتان در سراسر جهان می تواند این گاز به راحتی در دسترس قرار بگیرد. مقدار شارژ گاز ابتدایی گاز R600a  برای سیستم های برودتی حدود ۴۵% وزنی کمتر نسبت به گاز R134 انجام می شود. گاز R600a  باید به صورت مخلوط باشد در غیر اینصورت سرمای کافی نخواهد داشت و هم کمپرسور تحت فشار کار خواهد کرد. گازهای مبرد R600a عمدتا با روغن های کمپرسور معدنی سازگار هستند. بنابراین از نظر سازگاری مشابه با گاز مبرد R12 هستند.

 

گازR۶۰۰

مزایا:

– مقدار گاز کمتر مورد نیاز در یخچال فریزرها

– مصرف برق و انرژی در کمپرسور یخچال بسیار کم است.

-گاز R600 سرمازایی بیشتری نسبت به گازهای R134 و R12  دارد.

– فشار روی کمپرسور R600 کمتر از کمپرسورهای R134 و R12 می‌باشد.

– بهره وری انرژی R600 در مقایسه با سایر مبردها نسبتا بیشتر و سرمای بیشتری تولید میکند.

– اگر شارژ مبرد R600 با ترازوی دیجیتال به صورت وزنی انجام شود خیلی راحت و سریع در زمان کم و بدون دردسر خواهد بود.

– گاز R600 گازی است کاملا طبیعی و از نوع گازهای هیدروکربن که تاثیرات مخرب زیست محیطی خیلی کمی دارد  و خطری برای پوست و چشم ندارد و خطرات ناشی از مواد شیمیایی مثل R134 را ندارد.

معایب:

– اشتعال پذیری و انفجار گازهای هیدروکربنی از بزرگترین عیب این نوع از گازهای مبرد می باشد.

– محدودیت میزان استفاده در حجم مشخص در واقع شارژ گاز یخچال تا یک میزان مشخص انجام میشود.

– کار کردن با مبرد R600 به دلیل حساسیت بالا نیاز به نیروی آموزش دیده برای سرویس و شارژ دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *