تعمیر کمپرسور یخچال + هر نکته مهمی که باید در مورد علل خرابی موتور یخچال بدانید

تعمیر کمپرسور یخچال

کمپرسور، بخش حیاتی هر یخچال است. این قطعه مسئولیت خنک کردن مبرد را در دماهای مناسب برای عملکرد یخچال دارد و همچنین جریان و فرآیند دستگاه را تضمین می‌کند. خرابی کمپرسور یخچال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در صورت رفع نکردن آن، ممکن است باعث از کار افتادن یخچال شود.

بنابراین، شناخت اصول اولیه تشخیص مشکلات کمپرسور یخچال و تعمیر آن بسیار مهم است. برخی از نشانه‌های خرابی معمول کمپرسور یخچال عبارتند از:

 1. تغییر صدای کمپرسور در حین کارکرد.
 2. افزایش دمای داخل یخچال.
 3. برفک بیش‌از‌حد.
 4. از کارافتادن فن کمپرسور.
 5. استارت زدن بیش‌از‌حد کمپرسور.
تعمیر کمپرسور یخچال
تعمیر کمپرسور یخچال

در این مقاله، ما به معرفی خرابی‌های رایج کمپرسور یخچال می‌پردازیم، علل این خرابی‌ها را توضیح می‌دهیم و راه‌حل‌هایی برای برطرف کردن این مشکلات ارائه می‌دهیم. اگر نشانه‌های خرابی کمپرسور یخچال را مشاهده می‌کنید، توصیه می‌شود با یک تکنسین ماهر تماس بگیرید تا مشکلات را تشخیص دهد و تعمیر نماید. این اقدام به تضمین عملکرد بهینه یخچال شما کمک می‌کند.

فروش کمپرسور یخچال فریزر
فروش کمپرسور یخچال فریزر

نشانه‌های خرابی در یخچال فریزر شامل موارد زیر می‌شود:

1) صداهای ناهنجار از کمپرسور یخچال فریزر

یکی از نشانه‌هایی که به شما می گوید باید به تعمیر کمپرسور یخچال فریزر بپردازید، صداهای ناهنجار از کمپرسور است. این صداهای ناهنجار ممکن است از بخش‌های دیگر یخچال فریزر نیز باشد، بنابراین برای اطمینان از آنکه صدا از کمپرسور یخچال فریزر می‌آید، سعی کنید به کمپرسور دسترسی کامل داشته باشید تا مطمئن شوید که خرابی در کمپرسور وجود دارد.

 

علت خرابی

معمولاً در صورتی که فن کمپرسور خراب شود، صداهای ناهنجار نشان می دهد زمان تعمیر کمپرسور یخچال فریزر فرا رسیده است. این خرابی ممکن است به دلیل داغ شدن و باز شدن کمپرسور یا فن آن ایجاد شود، که ممکن است باعث شکستگی یا ترک قطعات آن شود. این شکستگی ممکن است باعث اختلال در سیستم خنک‌کننده شود، زیرا کمپرسور باید به صورت مداوم کار کند تا یخچال را خنک کند.

 

روش تعمیر

بهترین راهکار برای تعمیر کمپرسور یخچال فریزر، تعویض فن کمپرسور است. ابتدا باید دسترسی به فن کمپرسور پیدا کنید تا ببینید که یخچال فریزر از چه نوعی فن استفاده می‌کند. در این صورت، توصیه ما این است که با تکنسین‌های تعمیر کمپرسور یخچال فریزر تماس بگیرید. آنها به شما بهترین راهکار را پیشنهاد خواهند داد.

واردات کمپرسور یخچال از چین
واردات کمپرسور یخچال از چین

برای آشنایی بیشتر شما با مشکلات احتمالی در یخچال فریزر، می‌خواهیم صداهای ناهنجار یخچال فریزر را بر اساس مکان‌شناسی آنها برای شما توضیح دهیم:

 

صدای ناهنجار از داخل یخچال فریزر

این صدا به طور معمول به فن گردش هوا در صفحه دسترسی در پشت یخچال ارتباط داده می‌شود. برای تشخیص صدای فن، می‌توانید کلید سوئیچ را فشار داده و اگر سر و صدا بلندتر شد، تعویض فن تنها راه حل است.

 

صدای ناهنجار از زیر یخچال فریزر

این صداها اغلب به دلیل ظرف تخلیه‌ای ایجاد می‌شوند که در جابجایی‌ها از محل خود خارج شده و با راه‌اندازی‌های مکرر کمپرسور یخچال جابجا شده و صدا تولید می‌کنند. برای رفع این مشکل، کافی است ظرف تخلیه را بررسی کرده و آن را به مکان قبلی خود برگردانید.

 

صداهای ناهنجار از پشت یخچال فریزر

این نشانگر وجود خرابی کمپرسور است که مرتبط با فن کندانسور یا تایمر یخ‌زدایی است. اگر فن کندانسور توسط گرد و غبار پوشانده شده باشد، احتمالاً به دلیل همان گرد و غبارها است و می‌توان با استفاده از مسواک کهنه و یا لوازمی مشابه، موانع را از بین برد. اگر به نظر می‌رسد مشکل مرتبط با کمپرسور یا تایمر یخ‌زدایی است، تنها راه حل جایگزینی یا تعمیر آنها خواهد بود.

 

2) تغییرات دما در یخچال فریزر

یکی از متداول‌ترین علائم خرابی کمپرسور یخچال فریزر، تغییرات دمای داخل یخچال فریزر است. وقتی کمپرسور عملکرد بهینه خود را نشان نمی‌دهد، افزایش دمای یخچال ممکن است یکی از دلایل آن باشد. البته باید توجه داشت که علل دیگری نیز می‌توانند به افزایش دما منجر شوند، اما یکی از مهم‌ترین علل، خرابی کمپرسور یخچال فریزر است.

در صورتی که تغییرات دمای یخچال فریزر را مشاهده می‌کنید، پیش از اقدام به تعمیر کمپرسور، مراحل زیر را انجام دهید:

منافذ هوای یخچال فریزر را بررسی کنید.

– سیم‌پیچ‌ها را تمیز کنید.

– درزهای درب را بررسی کنید.

– تغییرات در تنظیمات دمایی را چک کنید.

– حسگرهای دمایی و دریچه‌های هوا را بررسی کنید.

– از وجود کثیفی در کویل‌های کمپرسور یخچال فریزر مطمئن شوید.

 

3) داغ شدن بیش از حد موتور یخچال فریزر

داغ شدن بیش از حد موتور یخچال فریزر یکی از دلایلی است که نیاز به تعمیر موتور یخچال فریزر دارد. به طور معمول، کمپرسورها در زمان کارکرد، گرما تولید می‌کنند. اگر از داغ شدن غیرمعمول موتور مطلع شدید، این نشانگر خرابی کمپرسور یخچال فریزر است. در هر صورت، بهتر است به تعمیر موتور یخچال فریزر پرداخته و سعی در رفع مشکل نمایید.

 

4) یخ زدگی بیش از حد در یخچال فریزر

همچنین می‌توانید مشاهده کنید که ظرفیت خنک‌کننده یخچال تغییر کرده و به عبارت دیگر، یخ زیادی در یخچال تشکیل می‌شود. این ممکن است باعث گرم‌تر شدن یخچال به طور ناگهانی شود. در چنین شرایطی، علت عمده از کمپرسور نیست. بلکه بخش‌های دیگر مانند دیفیوزر، میراگر هوا، و دریچه‌های هوا ممکن است دچار خرابی شوند و به تغییرات دمایی منجر شوند.

دیفیوزر و میراگر هوا وظیفه تنظیم جریان هوا از فن اواپراتور به یخچال را دارند. اگر این بخش‌ها خراب شوند یا درست بسته نشوند، ممکن است هوای سرد بیش از حد به یخچال وارد شود و دمای آن تغییر کند. از سمتی، در صورتی که تنظیم کنترل دما به نحو مناسب عمل نکند، ممکن است دمای یخچال تغییر کند. در نهایت، درصورت نشت هوا از دریچه‌های هوایی یا حسگرهای دمایی مربوط به ترموستات، تغییر در دما به وجود آید. این مسائل عموماً خرابی کمپرسور نیستند و نیازی به تعمیر کمپرسور یخچال نیست.

 

5) مشکل در فن کمپرسور یخچال فریزر و نحوه پیشگیری از آن

یکی از مشکلاتی که ممکن است نشان‌دهنده نیاز به تعمیر کمپرسور یخچال فریزر باشد، مشکلاتی هستند که به دلیل فعالیت نامناسب فن کمپرسور ایجاد می‌شوند. این مشکلات معمولاً پس از سال‌ها استفاده مداوم از یخچال فریزر به وجود می‌آیند، زمانی که بازدید دوره ای انجام نشده باشد.

یکی از عادت‌های نادرست مردم این است که فکر می‌کنند یخچال فریزر هیچ‌گاه به سرویس نیاز ندارد و فقط در صورت بروز مشکل باید آن را تعمیر کنند. برای این کار، ابتدا برق یخچال فریزر را بکشید و آن را از دیوار دور کنید. اگر نحوه قرارگیری فن کمپرسور در یخچال فریزر را نمی‌دانید، می‌توانید در کتابچه راهنمای دستگاه جستجو کنید یا با جستجوی مدل و مارک یخچال در گوگل، اطلاعات دقیق‌تری درباره موقعیت فن کسب کنید.

سپس، با بررسی وضعیت فن، ببینید که آیا فن خراب شده یا گیر کرده است. اگر فن خراب شده است، می‌توانید به راحتی یک فن جدید از یک فروشگاه لوازم برودتی تهیه کرده و جایگزین کنید. این فروشگاه‌ها معمولاً تکنسین‌های ماهری را برای نصب فن ارائه می‌دهند. اگر فن گیر کرده است، می‌توانید آن را تمیز کرده و جاگذاری کنید، سپس یخچال را روشن کرده و عملکرد فن را تست کنید.

تعمیر موتور یخچال فریزر
تعمیر موتور یخچال فریزر

برخی راهکارهای اساسی برای پیشگیری از مشکلات کمپرسور یخچال فریزر عبارتند از:

 1. انتخاب مکان مناسب: یخچال را در مکانی قرار دهید که اجزای کمپرسور وابسته به آن بیش از حد گرم نشوند. این کار می‌تواند از آسیب به اجزای پشتی یخچال جلوگیری کند. همچنین، پشت یخچال را به‌طور دوره‌ای تمیز کنید چرا که در اینجا گرد و غبار بیشتری انباشته می‌شود که ممکن است کمپرسور را دچار مشکل کند.
 2. نگهداری منظم: همانطور که اشاره شد، قسمت پشتی یخچال که گرد و غبار بیشتری انباشته می‌شود، همیشه تمیز نگه دارید. این کار باعث می‌شود کمپرسور به درستی گرما را دفع کند. همچنین، همواره به نصب و راه‌اندازی صحیح یخچال توجه کنید تا کمپرسور به درستی عمل کند و مشکلات از پیشگیری شوند.
 3. انتخاب محصول با کیفیت: هنگام خرید یخچال، نوع و کیفیت کمپرسور نیز مهم است. با مشورت کارشناسان و تعمیرکاران کمپرسور یخچال فریزر، مدلی را انتخاب کنید که با توجه به طراحی و عملکرد، مشکلات کمتری داشته باشد.
 4. نگهداری و تعمیرات منظم: از تعمیرات دوره‌ای و نگهداری منظم اجزای یخچال، اطمینان حاصل کنید. این کار باعث می‌شود کمپرسور و دیگر اجزا به طور بهینه کار کنند و عمر مفید دستگاه افزایش یابد.
 1. ضمانت نامه: هنگام خرید یخچال، به میزان و شرایط ضمانت‌نامه توجه کنید. یک ضمانت‌نامه قوی ممکن است خدمات تعمیری و پشتیبانی مناسبی را ارائه دهد و در مواقع نیاز به تعمیر کمپرسور، هزینه‌های بالایی را از دوش شما بر‌می‌دارد.

 

با توجه به این موارد و توجه به نکات اصولی، می‌توانید از خرابی‌های متداول کمپرسور و سایر اجزا در یخچال فریزر جلوگیری کنید و عمر مفید دستگاه خود را افزایش دهید.

 

نکات مهم در تعمیر کمپرسور یخچال فریزر

هنگامی که نیاز به تعمیر کمپرسور یخچال فریزر پیش می‌آید، این نکات مهم به شما کمک می‌کنند:

 • انتخاب سرویس دهنده مورد اعتماد: همیشه تلاش کنید از سرویس دهندگانی استفاده کنید که به آن‌ها اعتماد دارید. تعمیر کمپرسور یخچال یک کار حرفه‌ای است و تنها توسط فردی با تجربه و ماهر می‌تواند به درستی انجام شود.
 • مشاوره تعمیر کولر گازی: اگر یخچال شما قدیمی و در وضعیت نامناسبی باشد، مشورت با یک تعمیرکار کولر گازی که توانایی تعمیر کمپرسور را دارد، می‌تواند مفید باشد. در برخی موارد، به جای هزینه بالای تعمیر یا تعویض کمپرسور، بهتر است یک یخچال جدید بخرید. باز هم پیمانکار تعمیرات به شما توصیه‌های فنی مناسبی برای تصمیم‌گیری درست ارائه می‌دهد.
 • زمان تعمیرات: هنگامی که اولین نشانه‌های خرابی در کمپرسور مشاهده می‌شود، تاخیر در تعمیر ممکن است به سایر اجزا آسیب برساند. برای مثال، اگر صداهای غیرعادی از کمپرسور شنیده می‌شود، تعمیرات را به تعویق نیندازید، زیرا تاخیر ممکن است به صدمات بیشتری در سایر بخش‌های یخچال منجر شود. بهتر است مشکلات را به سرعت تشخیص داده و تعمیر کنید.

این نکات مهم در تعمیر کمپرسور یخچال فریزر به شما کمک می‌کنند تا تصمیم‌های بهتری بگیرید و مشکلات دستگاه خود را به درستی حل کنید. همچنین، از تعمیرات به موقع استفاده کرده و از خسارات احتمالی به سایر قسمت‌های یخچال جلوگیری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *